Dr. Diorit Ûrkõzet
Nyeljünk Superjuicet!
Miklósvári Andrea és Szabó Eszter Ágnes kiállítása
Mûcsarnok, Cipó Galéria
2002. július 10-augusztus 20.



Lapzárta elõtt kaptuk a hírt, hogy kortárs képzõmûvészeink egy kis csapatára felfigyelt az amerikai ûrkutató központ (NASA) asztrobiológiai fejlesztõ csoportja. Az ûrben való túlélés lehetõségeit, illetve azok kitágításának esélyeit immár évtizedek óta kutató Intézet munkatársainak - a magyar mûvészek túlélési esélyei kapcsán szintén hosszú évek óta kísérleteket folytató kortársmûvészeti anyaintézménnyel való jó viszony révén - tudomására jutottak a fiatal mûvészek alternatív eredményei. Bár a két intézményt látszólag semmilyen közös szál nem fûzi egymáshoz - a finanszírozásuk kivételével -, mégis sok jellemzõjük hasonló. Az elsõ látásra összeférhetetlen, ám egymással örökké kacérkodó tudományos és mûvészeti világ között hidat kovácsoló intézmények már többször próbálták hasznosítani egymás eredményeit, mindeddig úgy tûnt, hogy sem a csillagászati mûvészhonoráriumok, sem a sugárhajtású intézménystruktúra nem váltak be a tesztelések során. Ez esetben azonban a szoros, határokon átívelõ együttmûködés talán meghozta gyümölcsét.

A két magyar tudós-mûvész eredetileg a földi élet minõségének megõrzésén, esetleges javításán fáradozott, amikor kreatív laboratóriumi kereteik között - a nagy feltalálók esetein okulva valószínûleg véletlenül, mintegy a kísérletek melléktermékeként - kifejlesztették új terméküket a Superjuice-t. A név hallatán joggal gondolnánk rögtön egy új, piacképesen buborékos, üdítõnek csak nevezhetõ, ám az agresszív marketingnek köszönhetõen popkornkorcsolyaként várhatóan villámgyorsan elterjedõ szintetikus energiaitalra. E marketinggyanút a termék kommunikációja, a plakát és az azon látható márkajel csak erõsíti. De a plakáton egy marék fûcsomó mellett tûnik fel a két fehér köpenyben lencsevégre kapott ûrdisszidens mûvész-tudósnõ: Dr. Neva Eva (neve alapján feltételezhetõen orosz ûrkutató õsök leszármazottja) és Dr. Nagaiki Keiko Lee (az ûrtörténetet hierarchiájában a harmadik helyen álló, távol-keleti szigetország hazánkba szakadt lánya?). A fehér köpeny hatalmához, és az említett résztvevõket tekintve a projekt nemzetköziségéhez kétség sem fér, de mi tagadás a fûcsomó gyanús. Talán mégsem egy mesterséges színezékekkel feldobott csúcsterméket próbálnak most lenyomni a torkunkon...

kep kep


A Mûcsarnok alagsorában eldugott helyiségben - mely talán egy frissen felfedezett, ám még hipertitkos galaxisról kapta a Cipó Galéria fedõnevet - modellezett ûrbázisra, megfelelõ védõöltözetben belépve pedig maradék fenntartásunk is szertefoszlik. A földi CD lejátszóra emlékeztetõ objektumból kiszûrõdõ ûrzenét hallgatva - melyet Dr. DJ NAGA (a NASA egyik audio-laborjának vezetõje?) és Dr. Enyingi Tamás kép és hangkutató (reménybeli NASA ösztöndíjas) koordináltak lemezre -, a külföldi sikerek után hazatért két lelkes fiatalnak köszönhetõen a magyar közönség is bepillantást nyerhet a mûvészet-laboratórium misztérium-kulisszatitkainak egyikébe.

kep kep


A falakon végigkövethetjük a Superjuice kísérleti és gyártási dokumentációját, megtekinthetjük az alapanyag elõállításához és feldolgozásához szükséges speciális eszközöket (petri-csésze, táptalaj, tönkölybúzamag (kilója x Ft a hunyadi téri piacon), búzafûdaráló, steril gumikesztyû, hogy végül egy hermetikusan zárt vitrin üvegén át megpillanthassuk ,,A terméket". A kis fémkupakos felest idézõ, ,,Superjuice" zárjegyes üvegecskében sárgászölden, nagy életbölcsességrõl tanúskodó türelemmel vár ránk a lé. Életerõnk már a látványától megkétszerezõdik. Érezni véljük, ahogy klorofill (molekula szerkezete csaknem megegyezik a hemoglobinéval!) tartalmának köszönhetõen felfrissíti, megtisztítja vérünket. De ha nem elégszünk meg látványának erõs hatásával, a tájékoztatóból megtudhatjuk, hogy naponta egy korty is elég, hogy kifejtse jótékony hatását. Hogy megtisztulva és feltöltõdve lássunk neki újra a mindennapiaknak, és hogy bármikor készen álljunk egy esetleges túlélõkúrára. A Mûcsarnok falain belül vagy kívül, akár az ûrben is.


Epilóg:

Háttérinformációink szerint a rendkívül eredményes együttmûködésen felbuzdulva, és a további hasonló teljesítmények reményében a NASA több tucat magyar képzõmûvész a naprendszer különbözõ bolygóira való fellövését tervezi a közeljövõben. A különítmény tervezett résztvevõirõl, illetve a fellövés pontos helyérõl és idõpontjáról eddig nem szivárogtak ki hírek. A tervezett akcióról szóló információt hivatalosan sem a magyar, sem az amerikai fél nem erõsítette meg.

Budapest, 2002. szeptember 5.