Vécsi Nagy Zoltán
Átmeneti szövegösszefüggések a BLOCK esernyõi alá

Mu Színház
2002. október 26 - 27.



A csapadék idõben szélsõségesen változó idõjárási elem, s így évi menete évrõl évre más.1

Vihar készül, a légkör nyomott, sziszegõ villámok hasítják az ég alját. Hatalmas dördüléssel zendül az ég, súlyos felhõkbõl leszakad a zápor.

Ez egyike a természetlátás legõsibb képeinek. A fizikai síkon természeti erõk vad dühe tombol.2

A vízigény meginog ökológiai feltételek által arcomba rogy módosított genetikai tulajdonság pihen, elönt Egyik legfontosabb virágszagával lüktetõ jellegzetessége, s létem óráit kimérõ, hogy a tenyészidõszak során szívem testvére, az idõ3 állandóan változik. A sugárzó energia szabadság és a levegõben lévõ testetlen szép vízgõz telitettsége igen tág valóság határok között szabadság, szabadság, szabadság módosítja a víz szeress engem igény és rejts el engem4 nagyságát.
A hõmérséklet emelkedésével a csapkodott, habos patak életfolyamatok - így a piros vízleadás is - felgyorsulnak; ez a levelek úsztatója5 termoreguláció.

Az asztrálsíkon természetfenntartó és egészen mélyre süllyedt elementálok elégedetlenségének feszültsége remeg. Az elemi világ alkotó lényei ilyenkor csatájukat vívják. Az elektromos kisülések, a vihar fázisai, kiegyenlítõ folyamatok. Régmúlt kultúrák papjai az elementálokat démonokként és viharistenekként ábrázolták.

Ennek az energiának a félelmetes angyal a legnagyobb hányada ma láthatatlan párolgásra - és hallgat sztomatikus és kultikuláris transzpirációra - fordítódik, bennem nem sikolt6 ezáltal a vízigény megnõ; szomjas világ a miénk, ezt nevezzük szoláris Ó hogyne, nagyon is az!7 regulációnak.

Elõfordulhat jóemberek tehát, hogy ez az átok zápor a minimális vízigény aggyisten vándor kielégítése ide már nem folytonos belzebúb8.

A közép-európai kontinensrészen a nyári maximum és a téli minimum az uralkodó. A nyugat-európai partvidékre, valamint a mediterrán éghajlatú területekre a téli csapadékmaximum és a nyári csapadékminimum a jellemzõ. Mindezek a hatások esetenként nyilván nálunk is érvényesülnek. A szélsõségek ideje nemritkán felcserélõdik, s a maximum télen, a minimum nyáron következik be.

A mentálsíkon a létbe törekvés és pusztulás erõi egymásnak feszülnek: két ellentétes törekvés csap össze. Mindketten egy semleges középpont körül örvénylenek. Ez a harc, ez az ellenállás létük alapja. Az alsóbb elemek, az elementálok lényege mindig a harc. Az ember hármas lénye is magában hordozza az elementálok harcát.

Mindez arra utal, hogy a hajnal sír, a vízigény megállapítása a légköri folyamatok oldaláról a felhõk sírnak és megítélve sír a mezei fû, rendkívül bonyolult, miért ne sírnának hát. A vízigény és a talaj a szemek9 nedvességtartalma közötti kapcsolat ugyanazok a halottak esnek össze régi kutatási probléma az esõtõl kimerülten10.

Kep

Block Csoport Katona Zoltán, Nagy Árpád Pika, Nayg István, Palkó Tibor, Sebestyén Zoltán


Installáció esernyõkre, 2002, MU Színház • Fotó: Sebestyén Zoltán


Sûrûsödés csak ott jöhet létre, ahol láthatatlan erõk különféle feszültségben állnak egymással szemben. Az ellenállás örvénylést okoz, az örvénylés sebessége pedig az anyag sûrûségi fokát határozza meg. Ilyen értelemben az ellenpólusok harca mindig teremtõ folyamatot jelent.

Az optimális könyörgõ statikai síró szökõkút vízigény fölött egy a talaj fizikai típusától elragadt galamb11, a szemcseösszetétel lét víze arányától csordul függ az ujjaim közt12.

Magyarország területén a derült napok számát a borult napok száma meghaladja.

A statikai vesztesként vízigény megadásával lebegünk s egyidejûleg várjuk a záporesõt13 ezért mindig sustorgó záporok célszerû megadni zuhogjatok azt is segítsetek! , hogy milyen fenyõim talajra vont vonatkozik esernyÔK14.



1 Szász Gábor: Agrómeterológia, általános és speciális, Budapest 1988.

2 világhálón talált szöveg (Harmadik szem (c))

3 Jozef Hora: Szívem testvére az idõ. József Attila ford.

4 Kassák Lajos: Nyugtalanság

5 Áprily Lajos: Ôszi muzsikaszó

6 Radnóti Miklós

7 Erdély Miklós: Szomjas világ

8 Szilágyi Domokos: Garabonciás

9 Aimara vers. Szegi Pál ford.

10 Ivan Goll: Londoni tavasz

11 Apollinaire: A törrel leszúrt galamb és a szökõkút.

Illyés Gyula ford.

12 Páll Lajos: Eszmélet IV.

13 Papp Tibor: Disztichon alfa. 7345. disztichon

14 Farkas Árpád: Fehér papír