Baranyay András
Franciaországi utazások II.
1994, 1996, 1997



A folyóirat elõzõ számában Franciaországi utazások I. – 1976 címen Baranyay mester hetvenes években tett utazásáról készült leírását közöltem. A most megjelenõ három utijegyzet hozzávetõleg két évtizeddel az elsõ nagy utazást követõen, 1994-ben illetve 1996-ban és 1997-ben született, és sok tekintetben különbözik attól. Az elõzõ, utólagosan végiggondolt és megírt szöveggel szemben az alábbiakban a vonaton, vagy este, lefekvés elõtt, az ágyban írt jegyzetekkel találkozunk, melyek emlékeztetõ céllal születtek, és céljuk az éppen aktuális események rögzítése volt. Közlésük így több problémát is felvetett. Közülük minden bizonnyal a legfontosabb az volt, hogy az aktuális közegbõl kiragadva a szövegek esetenként az olvasó számára érthetetlenné válhattak volna. Ezért Baranyay Andrással úgy döntöttünk, hogy az eredetileg leírtakhoz néhol kiegészítéseket toldunk be, illetve szükség esetén az írásokat jegyzetekkel látjuk el. A betoldásokat, mivel azok forrása maga a jegyzetek írója volt, az olvashatóság kedvéért külön nem választottuk el az eredeti szövegtõl – így a mostani, letisztázott írásokat jelenlegi formájukban tekintjük eredetinek.
Az 1994-ben keletkezett utijegyzet egy kiállítássorozat második helyszínén, Tarbesban tett egyhetes látogatás eseményeit rögzíti. Az F. H. Tour ’94, ’95 nemzetközi fotómûvészeti kiállítássorozat 1994. augusztus 15-én Arles-ban nyílt, 1994. októberében Tarbesban volt látható, majd 1995-ben Esztergomban, a Duna Múzeumban fejezõdött be. A kiállítók: Baranyay András, Louis Catille, Eln Ferenc, Gémes Péter, Guy Jouaville, Bernard Lanteri, Carol Marc Lavrillier, Roselyne Pelaquier, Rosta József, Somlósi Lajos voltak. A tárlatokat Guy Jouaville és Török Tamás rendezték. Baranyay András az arles-i megnyitón nem vett részt, októberben viszont, a tarbes-i vernisszázsra kiutazott.
1996-ban a mûvész a Rodezben rendezett Hommage a Antoin Artaud címû kiállításon tíz fotográfussal együtt szerepelt. A bemutató résztvevõi Baranyay András, Louis Castille, Francis Daniel, Eln Ferenc, Guy Jouaville, Timo Kelaranta, Bernard Lanteri, Frederic Lefeuvre, Somlósi Lajos és Lenni van Dinther voltak. A kiállítás a szem formájú Bonnefé téren, 1996. május 23-án este 10 órától hajnali 2-ig, azaz négy órán át volt látható. A szöveg a kiutazás, a kiállítás és az utána következõ két nap eseményeit foglalja össze.
A negyedik, 1997-ben született, két és fél hét eseményit leíró feljegyzés a legelsõ, két évtizeddel korábbi kalandok helyszínére, Bretagneba vezet vissza minket. Ide Baranyay András barátjának, a fotós Bernard Molinsnak esküvõjére utazott.
A szövegekhez a fényképeket és reprodukciókat az elõzõ és a mostani közlés esetén is természetesen Baranyay András készítette.

Sz. Szilágyi Gábor





kep kep

Tarbes, babfesztivál, vurstli



Tarbes, 1994. október 13–21.

13. csütörtök
Amikor Franciaországba érkezem, közlik a vonaton, hogy vasutas sztrájk van. Rémes éjszaka, izgulás, hogy hol kell átszállni. Reggel 6-kor leszállok, a vonatom elmegy, de bemondják, hogy jön másik, ez üres. Kicsit alszom. Toulousban a régi vonat utasai szállnak föl. Nagy köd, hirtelen tiszta idõ lesz, ködfelhõk, mintha gurítanák õket, ilyet még sosem láttam, gyönyörû hegyek mindenfelé, régi kis templomok, tehenek, lefelé jövünk, lankásabb vidékre érünk. Megérkezünk Tarbesba. Az állomással szembeni bárban találkozunk majd Guy-jal. Három Kronenburg, 1/2 10-kor Guy autóval érkezik. két kutya a kocsiban. Postafióknál pénzfelvétel. (Após-posta) házába (tatarozás, kert, három macska, kupi, telefon Török Tamásnak), átmegyünk a szállodába. 1 óra múlva jön megint Guy, étterem teli, séta, katedrális, régi házak, étterem – ebéd: gombás marhahús paradicsomsalátával, krumpli, csoki torta, kávé. Két kiállítást megnézek, harmadiknak az enyémet. Elõzõleg egy csajjal találkozom, jön velünk a kiállításokra. Riportot csinál. Egy gyerekes anyának tetszenek a képek (nem tudja, ki vagyok). A kiállítás egy volt templomban van. 6-kor szálloda, séta, kivilágított szökõkút, körhinta. Szt. János templom 7-kor, katedrális 1/2 8-kor zár. Kivilágított városháza, haza.


kep kep

Tarbes, babfesztivál bontása


Tarbes



14. péntek
Séta a városban, templomok: Szt. Teréz – belül óriási, rémes másolatok, fõleg Rubens; építik
a vurstlit; Szt. János. Kezdem rosszul érezni magam, délután már nagyon, szédülök, gyönge vagyok. Le Parvis gyógyszervezés, vásárcsarnok, visszafelé veszek sajtot meg kenyeret, megkóstolom a sajtot. „Vurstli”. A szállodával szemben lévõ parkban, ahol tavak, kis patakok vannak, egy gótikus kerengõ van, amit a forradalom idején feloszlatott kolostorból mentettek oda, hattyúk, pávák, egy nagy barokk kastély, amelyben a világ legnagyobb Huszár Múzeuma található.
A kastély parkjában lévõ büfénél leülök ebédelni: camamber. Guy jön, galérianézés, kirándulás a hegyekben, a város panorámája, (sercegõ „tehéndrót”, fekete perkál a friss fák alatt) tehenek az úton, (a város messzirõl, templomok, kiskocsma – tonik, kártyázó ember, hosszú asztal). Le Parvis – óriási parkoló, bevásárló központ (haszon 3, város 3, bevétel 3 = kulturális részé). Bent kiállítás, színház, mozi, stb. – nagyon rosszul vagyok – a kulturális központ igazgatójánál 2 perc – haza, lefekvés korán.

15. szombat
Oszlopfõk, séta, a piac melletti kocsmában tonik, fotózás, vásárcsarnok (babfesztivál), házi kolbász, sonka, haza. Guy jön, a parkban szendvics, pástétom, baguette. Egyenruhás parkõrök, néger csaj + fehér férj – fehér gyerek. Muflonok, csirkék, pávák, éjjel kivilágított pálmaház. Tóban nagy halak, teknõsök; reggel sokan kocognak. Guy kivisz minket a hegyekben egy kis faluba, ahol egy cisztercita kolostor volt (L’abbaye de l’escaladieu). A kolostor, amelyik a mûködését a Francia Forradalom idején szüntette meg, és a kerengõjét eladták az amerikaiaknak, egy jómódú támogató révén újult meg épp akkortájt. Az udvarán elegáns autók, az egyik konferencia teremben pszichológus gyûlést tartanak. Miután mindent megnézünk, megjelenik 10-15 ember, köztük egy rángatódzó öregasszony, a tulajdonos elõadást tart az épületrõl, amibe egy nagyképû pasi folyton beleszól, egy elegánsan öltözött úr a sarokba pisil, egy fiatal pár folyton csókolózik és tapogatja egymást, egy nõ folyton minket néz, furcsa érzésem támad, hogy ezek betegek, de kiderül, hogy õk a pszichológusok. Errõl E. A. Poe: Dr. Kátrány és Toll professzor módszere c. elbeszélése jut eszembe. Este mise a katedrálisban, fél órával elõtte beöltözött papok (egyik gyóntató) és az elegáns sekrestyés sétafikálnak, a ministráns is; „fogadás”, kézfogások, puszik, beszélgetések; az egyik pap vezeti az éneket (szép dallamok), hívek: olvasmány, rövid prédika, utána csöndes elmélkedés. A végén is búcsúzkodás a civil papokkal. (Többszólamú nagy harangkongatás). Mise elõtt magnóról Bach szvit, utána jön a rendes orgona, séta a városban, „vurstli”, esni kezd.


kep kep

Tarbes, botanikuskert



16. vasárnap
Esik, reggeli, 1/2 11-kor Guy jön, Lourdesba visz. Kitesz, pár lépés a bazilika bejárata, információ, földalatti bazilika. Régi bazilika, kripta. Felsõ templom (rémes mozaikok, más tervezte, más rakta, „festõiek”), keresztút (egy helyen tábla magyar angyalos címerrel: ezt a 10. stációt Magyarország katolikusai állították, 1912.), lefelé. 12 után esni kezd. Kis sorbaállás – grotta, ahol Bernadette látomásai voltak. Vízivás. Régi bazilika végigjárása. Be a városba, ahol õrületes látvány fogad: régi házak, aljukon nyitott üzletsorok, mind egyforma szemetet árulnak, levlapvevés. Bernadette szülõháza, az emeleten a kijáratnál iszonyú bolton kell átmenni. A templom, ahol Bernadettet keresztelték, (altemplom új), csak a keresztkút a régi, mellette egy helyen a fal fekete a benyúló gyertyáktól. Bár, kávé, sör. Üvegecskéket veszek. Bernadette „börtöne”, visszaút. „Panoptikum”: Bernadette története kis szobros képekben, Tedeum 1/2 6. Grotta – megnézem kívülrõl. Vissza az érkezési helyre, (üzletutca). Guy jön, haza, pályaudvari bár (ahová érkezünk), szendvics, sör. Haza — felhõk gomolygása, idõnként megrémültem, hogy alulról milyen feketeség jön, pedig csak a kilátszó hegy volt, (sok olasz zarándok, akik esõben, sárban térden csúsznak, kíváncsi, buta turisták, értetlenül bámulva. Nõvérek: betegek tömegét tologatják, õrök – turistajelzések: tilos fürödni, koldulni, zsebtolvajok) ez még Lourdes!

17. hétfõ
Felhõs idõ. Séta Tarbesban – katedrális, lovaspálya, filmcsere, vásárcsarnok, Adour folyó, kicsit még tovább, vissza, étterem keresés, kaja (sonka – pirított szalonnás saláta, sült kacsacomb – sült disznó), haza, kicsit a parkban, pálmaház, stb. Guy jön, sör, temetõ (szürke, szétment köveken figyelmeztetés, hogy megszüntetik). Ki a nyomdába, haza. Állomás, bárban sör, haza. Fotók közben készen lettek.

18. kedd
Süt a nap. Vásárlások, piac, veszek pástétomot, sajtot, parkunkban megeszem, sör. Guy, lakása építkezéséhez, kõmûves, útnak Lourdesba, a vár egész kicsi a környezõ hegyek között. Cauterets, Pont d’Espagne, õrületes látványok, fölénk magasodó hegyek, felhõk a tetejükön, árnyékok, sziklákból növõ talajtalan fenyõk, lezuhant törzsek, kõgörgetegek, mindenféle függõleges sziklafalak, üres felületek, élükön fákkal, vizes sziklák, 10 cm átmérõjû vízsugarak többszáz méter magasból, vízesések tömege, az útról fölfelé alulnézetben, 20 m-re az út alatt van vége, függõleges falak közt hatalmas szerpentinek. Az út végén hatalmas építkezés – kihalt, kidõlt óriási fa, vonat nincs, de gyönyörû fából épült vasútállomás Cauteretsben. Birkák fönt a fenében. A nap már csak a csúcsokat világítja – sör közben hatalmas árnyékban lévõ fekete hegy szemben. 5-kor vissza, levlap, sör. Tarbesban séta, fõtéren virslis szendvics, sör.


kep kep

Baranyai András munkái



19. szerda
13 °C. Be van borulva. Séta a parkban, 10-tõl Huszár Múzeum. 1 magyar ruharekonstrukció, más rengeteg (amerikai, kanadai, japán, olasz, orosz), magyar metszetek. Múzeumban 1 Pontormo. Nagyon közepes olasz, francia, holland, 1 helybéli, 1 szép Utrillo guash, 4 litókõ. Nincs teremõr. Két sör, haza. A nõk aránya az autóvezetésben 7-3. Louis Castille jött értem, ebéd a petit gourmand-ban (ott volt Louis Castilles, Fernand Joël a Polgármesteri Hivatal tanácsadója, „kis fotós”, gömbölyû polgármester helyettes. Gyönyörû étterem.). Füstölt lazac saláta, sült bárány comb (sült tésztalapocska, zöldség, sült fokhagyma, gomba, és csokoládé bárónõ; elõtte aperitivo olivabogyóval, vörösbor, Armegnac. Csodálatos az egész. Át a volt templomgalériába, gyerekek, duma. Át egy kocsmába, kutya. Sör. Beszélgetünk. Esik, hazahoznak.

20. csütörtök
Napsütés, katedrális, piac elõtt kávé, sör, piac, sajtos néni – minden megvan, amit rendeltem, még ajándékba ad 30 dkg kecskesajtot. Másik is megismer, õ csokit ad ajándékba. 12-kor az üzletek zárnak. Parkban ebéd, sör, Guyhez megyek – építkezés, macskák a kertben, növények, tatarozás alatti lakás. Le Parvis, beszélgetünk az igazgatóval, aláírás a „padláson”. Guy gyerekéért, feleségéért. Sonkát keresek, fekete ég, szendvicset veszek, ócska kocsmában sör, haza, esik, tulajjal beszélgetés, Guy, állomási kocsma, bor, sör, polgármester helyettes és az igazgató helyettes jönnek.
9-kor átmegyünk az állomásra, kedvesek,
ajándékot átadják, kikísérnek, integetés,
rémes kilátásokkal indulás.
Vonatban – sztrájk van, Toulousban szállunk át (pour changer!). A vonatban illetve vonaton van néhány õrült. Tömve van, hogy-hogy annyi ember utazik egy hétköznap? Toulouse-ban rémes: az INFO-ban „õrültek” kiabálnak, gyönyörû szemû kutya kér enni (ha otthon lennék, hazavinném) – fázom. A vonat késik kb. fél órát, utolsó kocsiban ülünk, eszméletlen hamuszag van, hideg, még a fejem is fázik. Valahol bõdületes prolik szállnak fel, kiabálnak, lábuk cipõstül az ülésen, szemtelenek, ocsmányak. Végre Vintimilla, sokat vár a vonat ? de indulás után fél órával KÁVÉ!!! ugyan rossz, porból, de MELEG ITAL! Normális útitársak. Alagutak. A capuccino és a süti 24 FF (átszámította rendesen).

21. péntek
Alagút – viadukt
Genova: két hegy, egyiken színes konténerek, másikon színes kis házak – teljesen egyformák – genovai tengerparton meleg napsütés – hosszú alagút – köd – felhõk – vonaton dobozos Dreher – 1747-ben alapított milanoi.



Kep

Eln Ferenc munkái



Rodez, 1996. május 22–26.

22. csütörtök
Vasutas sztrájk van, a vonat folyton megáll, át kell szállnunk, a végén autóbusszal megyünk Toulousig. Onnan eredetileg vonattal tovább Rodezbe, de legalább két órával késõbb ér be a vonat, ami nem is megy tovább. Áttelefonálnak Rodezbe, ott már várnak, busszal tovább egy kis faluig, a sofõr mindenkit házhoz visz, emiatt sokkal késõbb érkezem.

23. péntek
Reggeli 1/2 10; csavargás a székesegyházban,
1/2 12 Amphitéâtre nevû kultúrház, de zárva, vissza, sör Somlósival, Guy-ék kaját vesznek, autóval Bozouls-ba. Nagy völgy, sziklafal, fönt templom, lent folyócska, házak, piknik, nagy sonkával, sajtok, kolbász, uborka, paradicsom, paprika, folyóban hûtött bor, fecskék röpködnek, vissza Rodezba, 4 körül a kultúrházban egy fotókiállítás bontása, melóim keretezése (keretek!). Mindenki megérkezik, elsõ nagy zuhé, egy garázsban várok, 2 francia, kutyás csaj, „öregúr”. Fölmegyünk az étterembe
(Café de Paris), a mûvelõdési ház vezetõje nagy vacsorára hív (pisztráng, rizs, spenót, vörösbor, sajt, szilvapálinka illetve bordói), átmegyünk a parkba1. Kiállítás rendezés, rengeteg ember, villogó lámpák, középsõ szobor letakarva, képek a földön, villámlás-mennydörögés. Újabb zuhé, rohanás, rakodás autókba. Be a szemben lévõ bárba, spanyol népzene, táncolás (kutya két lábon táncol), 2 körül hazajövök, már nem esik. Cipõm átázott.


kep kep

Rodez



24. szombat
Reggeli, posta, piac, régi városon keresztül, én vissza a szállóba, képeket kiszedem a keretbõl, 12-kor ebédelni megyünk (3 étterem teli – végül a tegnapi vacsora helyén kötünk ki – jópofa kövér pincér, birkasült, paradicsom, sült krumpli, vörösbor, sajt, félig nyers marha, mi fizetjük, mûvelõdési házig el, aztán búcsú).
3-kor indulás Bernard autójával, útközben vízesés, Conques (Somlósi meghív egy belga sörre), katedrális (fehér, egyszerû, de nagyon bonyolult belsõ térnek tûnik), (esküvõ épp érkezéskor), kórus, kerengõ (esküvõsök ott isznak). Temetõ, sétálgatás, 1/2 7-kor templom elõl indulunk, mi hívjuk meg Somlósiékat sörre, Eln Friciék már benn ülnek. 1/2 9-kor esküvõsök dudálva el, aztán mi is indulunk. A faluban, ahol a búcsú volt, már csak egy bohóc zenekar játszik egy étterem elõtt, sétálunk, román templom, kiadó házak, minden piros, mint a conques-i folyócska, érkezés 1/2 10-kor a szállóba. Még világos van.


Kep

Rodez és Conques között




25. pünkösd vasárnap
Esik – kiderül. Délelõtt hideg, délután meleg. Guy Jouville /pulóvert kölcsönöz/ és Bernard búcsúzkodni jönnek – ajándék, újsággal utánuk szalad. Püspök – gyerekek viszik tovább
a húsvéti gyertyalángot – tézéi énekek, mise – (vértanúk). Le a pályaudvarra autóval – aztán vissza, gyönyörû utak épülnek, kis faluba – séta – portugál asszonyságnál ebédrendelés – erõdtemplomhoz – séta – vissza vacsorára (rizs halakkal, paradicsommal, olajbogyóval, retekkel paella – sült kacsacomb karfiollal, bor) haza, búcsúzás, pakolás. (Fél tízkor még világos van)


Kep

Conques




1997. július 17 – augusztus 4.

17. csütörtök
Indulás 4-kor autóval, Hegyeshalom 6, Salzburg 10, Párizs 1/2 9, Yerres 9. München után sok hagymakupolás falusi templomtorony. Németország – Franciaország töménytelen kamion az országúton. Csodálatos parkolókban reggelizünk, ebédelünk, uzsonnázunk. Strasbourg után szép régi faszerkezetes
házak – városkák. Este nagy vacsora.


Kep

Evry, templom




18. péntek
Alvás 12-ig. Reggeli, autóval Evrybe. Kerek modern templom – „régi” panelház, (használt ruhagyûjtõ konténer). Haza, uzsonna, este éttermi vacsora.

19. szombat
Indulás 6-kor, pihenõnél reggeli, 11-kor érkezés Bernardék szállásához (a vége felé nehéz keresgélés); 1/2 1-kor érkezés abba a Breton kisfaluba, ahol a szállásunk van. Kis bor, elvisznek a házhoz. 3-ra vissza, el a templomba. Hosszú esküvõ, Bernard sírva beszél, hosszú sorban dudálva el a szoborkertbe. Cidre, palacsinta, bor, pástétom – malacsült, saláták, pezsgõ, sajt, fagylalt. Tánc, harmonika, duda-furulya (az esküvõn is), 2 csaj breton népdalokat énekelt, 1-kor jöttünk el.

20. vasárnap
10-es mise (7 ember). Délután 2-kor piknik Bernardéknál, locsoló részeg pasi, 7-re hazaérünk, elmegyünk sétálni, megnézünk egy menhírt. (az esküvõrõl 2 francia jött lakni hozzánk egy éjszakára.)


Kep

lakóházunk




21. hétfõ
Reggelizünk. A két közeli templomot fotózzuk. Ebéd otthon. Bernard-ral a környék végignézése. Újból ebédelünk, 2-re Bernard-ékhoz. Templomnézés tengerész-idegenvezetõvel (víkendi program szerint), gyönyörû kert az ezeréves tölgyfával, menhir az erdõben, haza Bernard-ékhoz, iszogatás – haza, vacsora – francia fiatalok elmentek.


Kep

Bretagne, tengerparti szikla




22. kedd
Reggeli, 10-kor Bernardéknál, indulás TRÉGUIER (indulás, öbölpartra le, kagylóevés), ferde tornyú kápolna, középkori biblia pauperum mennyezet – öreganyó vezetõ. Tengerpart – az öböltõl balfelé végig a parton. Hatalmas sziklák – apály („összekötözött” sziklák, lekoptatott óriás kavicsok, ábrák egymáson), dagály – egy városka teraszán kagylóevés, sör – 1/2 10 – hazaérés 1/2 12.

23. szerda
Reggeli, Bernard-ék mosni jönnek, ebéd nálunk. 1/2 3-kor indulás Saint-Brieucba. Templom, altemplom, búcsú „nyomai”, sör. Plouha. Végig a tengerpart fölött egy kis úton, kilátóhelyek, sziklafalak, végül egy sziklacsúcs félsziget. Bernard-ék elmennek az autóért, tovább megyünk a Bonaparte partra, néhányan úszkálnak, csoda sziklák. 1/2 10-re érünk haza.


Kep

Bretagne, tengerpart




24. csütörtök
Hûvös reggel, 1/2 7-kor kinézek az ablakon, félhomályban megy az asszonyság a mezõre behajtani a teheneket: ’alez-alez’. Gerlék búgnak, reggeli. Elindulunk. Nem messze egy kisváros, templom (Carhaix-Plouguer). Daoulas: hatalmas apátság, kápolnák, templom. Brest, keresztül rajta, egy áruház parkolójában az autóban ebéd, késõbb egy nagy áruházban vásárlás. Le Folgoët: templom – joubé. (Brest-tõl kezdve még mindig esik.) Roscoff, sok turista, templom, csokoládé-sör, séta a parton, kisvirágok, St. Pol de Léon: 2 templom (zárva már), zajos kiskocsma – sör. Már néha süt a nap, haza, vacsora.
(dupla felhõzet = alul gomoly felhõk, hátul picik, emiatt óriási magas égbolt)

25. péntek
Permetez az esõ reggel 7 óta. Guingamp.
Csoda templom, román, rajta gót (kis reneszánsz korlát fönn), széles tér, séta a városban (levlap nincs). Újból Tréguier. Séta föl-le az utcákon, templom, kolostor, kis bárban calva, sör; parkolóban ebéd. Pontrieux. Kis faluk és nagyobb városok tengerparttal, kikötõkkel. Haza, búcsúzkodás a családtól, vacsora itthon, csomagolás.

26. szombat
Befejezzük a csomagolást, reggeli, takarítás. 10-kor indulás. Kulcsleadás, búcsú Régine-tõl. Dinan, a legszebb favázas város, amit láttam. A templom nem különösen érdekes. Vár, meredek régi utca a folyópartra, az utcák tele asztalokkal. Fényképezõgépem elromlott. Egy ajándékbolt-bárban sör, a parkolóban még egy sör. Saint Malo, tömeg. Körbe bástya, kifogjuk az egyetlen régi utcát, bástyák, sirálykölykök, templomi esküvõ, emiatt nem tudunk bemenni (pedig szép templom. Fougères, körbejárjuk, templom szép, kacsák, nyulak, vízimalom, 1/2 10-re érünk Yerresbe, alig hogy leparkolunk, Matthieu megjön.

27. vasárnap
Késõn kelés, de Jean-Michel jön és ebédre hív. Michel elvisz autóval. Ebéd – séta át a folyón – föl az erdõbe – vissza, vacsora a kertben, fõtt krumpli – saláta, régi vörösbor. Haza.

28. hétfõ
De. kastélynézés, VAUX-LE-VICOMTE – Kocsi Múzeum (gyõri kocsi), hatalmas park, nagy meleg (hattyú – hal), haza – a háziak már otthon vannak – ebédelünk – vásárolunk, utána vacsora (fondue), csodás bordói-vörös naplemente.

29. kedd
reggel Ville Juif mellett parkolunk le. Metró. Orsay Múzeum, sorbaállás, tömeg, 1/2 12 – 1/2 4-ig. Csak a képeket nézem. Tuillerie, alatta üzletek, bárok, World Press Photo kiállítás. Metró, haza, 7-kor vacsora: sör, patisszon, sajt, almás sütemény. Beszélgetés – én öntözök a kertben.



Kep

Cocteau rajzok





30. szerda
Reggeli, Monet és impresszionisták albumait nézegetem. Monet feleségérõl készült képek
a halálos ágyán (fiatalon). Egy jó órát sétálok le a hídig és vissza. (Már az utcán várnak), ebéd (dinnye, hal-mártás, krumpli, sajt). Feleség elvisz egy régi kisvárosba. A kápolnában Cocteau rajzok a falon. Többiek Párizsba mentek hajókázni, én le a Café de la Gare-hoz; korsó sör, kedves pincér, olcsó. Haza, este egyedül a kertben.

31. csütörtök
Kb. 1/2 10-kor kelünk és reggelizünk. Versailles.
A város régi részei a nagy tó mellett. Benézek a parkba is – piacok, antikvitások. Aranyos bárban ülök a katedrális mellett – kiskutyák (söralátéteket kapok ajándékba). 7-tõl Jean-Michel-nél vacsora.

augusztus 1. péntek
Késõn kelés, reggeli. Mindnyájan Provins-ba megyünk. Gyönyörû vár (régi város) (1000 körüli). Lent régi (újabb) városka. Nagy õrtorony, közben a falban keskeny lépcsõk. Kilátás. Régi templom (csak szentély). Palacsintásnál ebédelünk (esik), hatalmas kövér csaj, (2 sör). Mézmúzeum (mézbor, mézsör). A Brie sajt hazája. Rózsa lekvár – méz. Végigjárjuk a hatalmas földalatti folyosórendszert – falkarcok, kereskdelmi raktár, majd a régi vásárcsarnokházban panoptikum – mindenféle árusok, az egyik fûszerárus, és olasz kereskedõ-gróf.
4-kor középkori harci bemutató, vívás, lovaglás, égõ nyilak, kõdobáló gépek. Múzeum, középkori gyerektartó „ól”. Lenti város, vásárlás – haza. Vacsora.

2. szombat
Reggeli – áruházban vásárlás. (Hazahozandókat veszünk). Párizsba menés. Séta. Delacroix-ot (Jákob küzdelme az angyallal) restaurálás miatt nem lehetett látni. Egy másik templomban Pauli Szent Vince csontváza, viasszal megmintázott fej és kéz, ezüst koporsóban az oltár fölött. (Klasszicista kupola mennyezetfreskója – nem látszik a széle; mindkét templomban az oltár mögötti Mária oltár: Mária szobor fehér kõbõl, ugyanilyenbõl faragott hatalmas gomolygó felhõkön állva – szintén le van takarva a széle fölülrõl. 1700-ban épült kínai teaház (most mozi). A Pantheon melletti templom – szép belsõ, hátul kerengõ, a középsõ oltár fölött „híd” – haza – vacsora. Háziak már elmentek egyhetes kirándulásra.

3. utolsó vasárnap
Reggeli – csak ennyi. 1/2 11 körül Párizsba. Bernard az ablakból vár, beszélgetés, lakás, esküvõi képnézés, cidre. 1/2 2-kor metróval tovább. Séta a Pompidou Központ környékén, zsidó negyed, kicsit iszunk, rengeteg turista, ebéd (sült disznó, krumplipüré – korsó 3.3 dl), metró, búcsúzás, haza, pakolás.

4. hétfõ
reggel indulunk haza.



1Bonnefé park, ahol a kiállításra sor került.