Cserba Júlia
Niki de Saint-Phalle
1931-2002



71 éves korában Californiában meghalt Niki de Saint-Phalle, az Új Realisták csoportjának egyik legeredetibb alakja. Ha nevét kevesen ismerték is, alkotásait annál többen. A Párizsba látogató turisták például mindig élvezettel nézegetik a Pompidou Központ szomszédságában található Sztravinszkij szökõkút színes, játékos, mozgó- forgó figuráit, anélkül, hogy tudnák, hogy az Niki de Saint-Phalle és Jean Tinguely 1983-ban készült közös alkotása. Mint ahogy a jeruzsálemi gyerekek közül is csak valószínûleg kevesen tudjàk, hogy kedvelt Golem-csúszdá-jukat neki köszönhetik. 1998-ban avatták fel az olaszországi Garavicchioban az õ tervei alapján készült Tarokk kert nevet viselõ köztéri parkot, amelyet monumentális méretû szobrai díszítenek.

Niki de Saint-Phalle 1930-ban született egy gazdag francia bankár és egy jó családból származó amerikai hölgy házasságából. Mûvészi tanulmányokat sohasem folytatott, egy hosszantartó kórházi tartózkodás során, 1953-ban kezdett el festeni, majd különféle tárgyakból assemblage-okat készíteni. 1960-ban csatlakozott a Pierre Restany köré csoportosult Új Realisták-hoz, és ugyanabban az évben Jean Tinguely élettársa lett. Elsõ kiállításán, 1961-ban nagy sikert arattak az akciófestészetet parodizáló „meglepetés-képei", Tirs à la carabine-jai. A vászon fölött lógó, különbözõ színû festékkel töltött tömlõket, hol maga a mûvész, hol valaki a közönség soraiból karabéllyal kilõtte, és az így kilyukasztott tömlõkbõl a vásznonra folyt festék véletlenszerû absztrakt képeket eredményezett. 1965-ban papírmaséból készítette elsõ színes, karikaturisztikus nõi figuráit, a kisfejû, nagytestû Nana-kat, melyeket azután számos újabb követett, de ekkor már poliuretánnal dolgozott. Ugyancsak ebbõl az anyagból készültek tarkára festett fantasztikus állatfigurái, furcsa tárgyai is. A munka során használt anyagok súlyosan károsították tüdejét, emiatt már a hetvenes években rendszeres orvosi kezelésre szorult, és ez okozta most bekövetkezett halálát is.
Niki de Saint-Phalle a közelmúltban százhetven alkotását ajándékozta Nizzának, annak a városnak, ahol mûvészi pályája elindult. A helyi Musée d'Art moderne et contemporain október végéig tartó retrospektív kiállítással emlékezik meg róla.

Kep

Niki de Saint-Phalle, 1984